Zamyslenie sa nad trojročným bojom s ochorením COVID v Číne v dokumente Through the Storm (Cez búrku) Slovensko – slovenčina Polska – Polski Česko – čeština Brazil – Português Latin America – español USA – English India – English Россия – Pусский España – español USA – English

Zamyslenie sa nad trojročným bojom s ochorením COVID v Číne v dokumente Through the Storm (Cez búrku)


Slovensko – slovenčina

Polska – Polski
Česko – čeština
Brazil – Português
Latin America – español
USA – English
India – English
Россия – Pусский


 

España – español
USA – English

PEKING, 11. februára 2023 /PRNewswire/ — Od začiatku roka 2020 sa Čína v boji proti ochoreniu COVID-19 uberá jedinečnou cestou. Snímka Through the Storm je zhrnutím tohto trojročného boja v 60-minútovom dokumente.

Celosvetová premiéra tohto dokumentu CGTN sa uskutoční 10. februára. Vo filme Through the Storm sa objavujú očité svedectvá o prepuknutí prvotnej nákazy vo Wu-chane, o masovej očkovacej kampani, o uzavretí Šanghaja a napokon o opätovnom otvorení a zotavení.

Film Through the Storm  odpovedá na tri základné otázky: Aké boli dôvody, prečo Čína zvolila svoj jedinečný prístup v boji proti ochoreniu COVID? Aké opatrenia prijala Čína v trojročnom období medzi prekonaním epidémie vo Wu-chane a svojím opätovným otvorením? A môže Čína dosiahnuť stabilné oživenie v roku 2023?

Dokument odhaľuje odpovede z pohľadu odborníkov na intenzívnu starostlivosť v prvej línii, dedinských lekárov, komunitných pracovníkov, dobrovoľníkov a rozhodovacích orgánov.

OKNÁ PRÍLEŽITOSTÍ

Čína začiatkom roka 2020 čelila pôvodnému kmeňu nového koronavírusu, ktorý bol oveľa nákazlivejší a smrteľnejší ako súčasný kmeň omicron. V tom čase bolo na jednotkách intenzívnej starostlivosti len 63 000 lôžok na 1,4 miliardy obyvateľov. Dokonca aj najlepšie lekárske kapacity Číny sa zdali byť bezmocné tvárou v tvár tomuto neznámemu nepriateľovi.

Zúfalá situácia, ktorej čelil Wu-chan, sa mohla zopakovať v celej krajine. Vďaka prísnej čínskej politike boja proti ochoreniu COVID sa však podarilo zabrániť národnej katastrofe.

Od začiatku epidémie pribudlo na jednotkách intenzívnej starostlivosti takmer 120 000 lôžok. V dôsledku toho má Čína v súčasnosti viac lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti na 100 000 obyvateľov ako rozvinuté krajiny, akými sú Veľká Británia, Japonsko, Španielsko a Francúzsko. Zdravotnícky personál v krajine tiež nazbieral skúsenosti a zručnosti v boji s kmeňom omicron a prijal súbor aktualizovaných liečebných protokolov a diagnostických techník. V priebehu dvoch rokov Čína zaočkovala viac ako 91 % svojej populácie s osobitným dôrazom na starších ľudí.

BARIÉRY

Za tri roky, ktoré nasledovali po prepuknutí prvotnej nákazy, sa veľa zmenilo. Boli prijaté a zdokonalené skúsenosti a opatrenia zavedené vo Wu-chane – od prísnych lockdownov v komunitách, cez masové PCR testovanie až po zriaďovanie provizórnych nemocníc.

Od 10. januára 2020 bolo zaznamenaných celkovo 250 dní, počas ktorých neboli hlásené žiadne nové prípady ochorenia COVID. Zhong Nanshan, popredný čínsky odborník na ochorenia dýchacích ciest, odhaduje, že v dôsledku prísnej čínskej politiky boja proti ochoreniu COVID bolo zachránených viac ako 20 miliónov životov.

Číňania boli vždy presvedčení, že sa im podarí vírus poraziť.

Po variantoch alfa, delta a gama prišiel kmeň omikron, ktorý infikuje ľudské telo 70-krát rýchlejšie, avšak jeho príznaky sú oveľa miernejšie.

Rozvíjajúce sa varianty priniesli väčšie výzvy. V reakcii na to Čína pravidelne upravovala svoje preventívne a kontrolné opatrenia, až nakoniec koncom roka 2022 prijala rozhodnutie o zásadnej zmene svojich politík v oblasti boja proti ochoreniu COVID.

SPÄŤ NA VYTÝČENÝ KURZ

Počas celej pandémie zostala Čína hlavným prispievateľom ku globálnemu hospodárskemu rastu. Za posledných päť rokov sa Číne napriek globálnej nestabilite, pandémii a domácemu spomaleniu stále darilo dosahovať priemerný ročný rast HDP vo výške 5 %.

Vďaka uvoľneniu opatrení v boji proti ochoreniu COVID sa hlavným prijímateľom výhod vyplývajúcich z týchto krokov stal filmový priemysel. Pokladničné príjmy počas sedemdňových osláv Sviatkov jari boli druhé najvyššie v histórii a dosiahli jednu miliardu amerických dolárov. Počas toho istého obdobia bolo v dopravnej sieti krajiny zaznamenaných viac ako 300 miliónov prepráv cestujúcich, ktoré priniesli odvetviu cestovného ruchu príjmy vo výške 56 miliárd USD, čo predstavuje medziročný nárast o 30 %.

MMF zvýšil odhad rastu HDP Číny v roku 2023 zo 4,4 % na 5,2 %. Spoločnosť Morgan Stanley je ešte optimistickejšia a vo svojej výhľadovej správe zverejnenej v januári zlepšila výhľad rastu na 5,7 %, čo je o 0,3 percentuálneho bodu viac ako jej predchádzajúci odhad.

Hoci sa svet z pandémie postupne zotavuje, nový koronavírus je stále prítomný. Na zabezpečenie istejšej budúcnosti pre ľudstvo je nevyhnutná väčšia, účinnejšia a širšia globálna spolupráca.

Video – https://www.youtube.com/watch?v=xzByLHhaCZk
Foto – 
https://mma.prnewswire.com/media/2000140/Reflecting_China_s_Three_year_COVID_Battle_Through_Storm.jpg

 

SOURCE CGTN

Originally published at https://www.prnewswire.com/news-releases/zamyslenie-sa-nad-trojronym-bojom-s-ochorenim-covid-v-ine-v-dokumente-through-the-storm-cez-burku-301744661.html

author avatar
Books Editor

- best PR -

best company for press release distribution